top of page

Psihoterapijski pristup

Transakciona analiza (TA)

Transakciona analiza je psihoterapijski pristup koji je šezdesetih godina 20. veka razvio Erik Bern. TA se odlikuje jednostavnim i pristupačnim jezikom. To je ugovorna terapija, što znači da klijent i terapeut jasno definišu ciljeve terapije i odgovornosti terapeuta i klijenta tokom procesa. Relacija klijent-terapeut zasnovana je na poziciji „ja vredim, ti vrediš”, tj. na poziciji bezuslovnog prihvatanja klijenta i uzajamnog poštovanja. Prema TA stanovištu, emocionalni poremećaji počivaju na ranim odlukama koje tokom terapije mogu biti izmenjene.

EMDR: brza i efikasna terapijska tehnika

EMDR (Rapid Eye Movement Desenzitization Reprocesing) je brza i efikasna terapijska tehnika širokog spektra dejstva koja omogućava lečenje psiholoških simptoma nastalih kao posledica doživljenih stresogenih životnih iskustava u znatno kraćem vremenu u odnosu na konvencionalne terapijske modalitete. Studije praćenja pokazuju da se pozitivni rezultati terapije održavaju posle završenog tretmana. Smatra se da se izuzetna efikasnost ovog metoda nalazi u direktnom efektu na moždane neurofiziološke mehanizme.

Relaxation
  • Kako izgleda EMDR seansa?

Traumatični događaj ostaje „zaključan“ u našem umu sa svim senzacijama, emocijama i zaključcima o sebi i svetu koje smo doneli na osnovu događaja. Ovaj događaj utiče na naše ponašanje i emocionalne doživljaje u sadašnjosti, što je naš narod izrazio u poslovici „Koga zmija peči, i guštera se plaši”. Tokom EMDR seanse, osoba evocira sećanje na traumatski događaj uz istovremeno praćenje vizuelnih ili taktilnih stimulusa indukovanih od strane terapeuta, sve dok ne dođe do potpune desenzitizacije, odnosno prestanka uznemirenja prilikom sećanja na traumatski događaj. Uz uznemirujući događaj, mi često donosimo i negativan zaključak o sebi koji prenosimo na sadašnjost. Tokom EMDR seanse osoba identifikuje taj negativan zaključak koji utiče na njeno ponašanje u sadašnjosti i zamenjuje ga pozitivnom kognicijom.

  • Mehanizam delovanja EMDR terapije

Postoje razne pretpostavke u vezi sa mehanizmom delovanja ove tehnike. Najverovatnije je objašnjenje koje se zasniva na terapijskom stimulisanju ubrzane obrade informacija. Sanjanje predstavlja obradu informacija, a za REM fazu sna tipični su brzi očni pokreti levo-desno, po čemu je ova faza i dobila naziv (Rapid Eye Movement-brzi očni pokreti). Putem tehnike EMDR mi imitiramo pokrete očiju u toku REM faze sna, čime ubrzavamo i završavamo obradu „zamrznutog” traumatskog doživljaja. Rezultat je doživljaj emocionalne distance u odnosu na traumu, a negativna samoprocena se ponovo obrađuje i utvrđuju se nova pozitivna uverenja.

  • U kojim slučajevima se primenjuje EMDR?

Ova tehnika je širokog spektra dejstva. Može se primeniti u tretiranju postraumatskog poremećaja, fobija, anksioznosti, paničnih napada, poremećaja ishrane, ublažavanja hroničnih bolova ali i za poboljšanje radnih i sportskih performansi kao i za podizanje samopouzdanja.
 

bottom of page