top of page

Fobije

Strah je osećanje koje ima zaštitnu ulogu. Kad procenimo da je neka situacija opasna, zahvaljujući telesnim reakcijama straha, naše telo je spremno na borbu ili beg. Međutim, kad imamo preterane i neosnovane strahove od nečega što ne predstavlja realnu opasnost, ili je strah značajno veći od realne opasnosti, tad govorimo o iracionalnim strahovima – fobijama.

Osoba sa fobijom razvija izbegavajuća ponašanja kako se ne bi suočila sa predmetom svog straha. Kod osoba koje imaju fobiju prisutna je mentalizacija pri kojoj osoba uvećava opasnost predmeta straha, umanjuje svoje sposobnosti da se suoči sa predmetom straha i umanjuje pomoć koju bi mogla da dobije od okruženja u slučaju da bude izložena opasnosti.

  • Kontrafobično ponašanje

Ponekad osoba razvija kontrafobično ponašanje kojim pokušava da ovlada strahom, pa na primer, osoba koja ima strah od smrti počne da se bavi nekim rizičnim sportom.

  • Nastanak fobija

Osoba može da „nauči” da se plaši određenih pojava ili situacija tako što u toj situaciji doživi traumu. Npr., ako vas ujede pas, postoji verovatnoća da počnete da se plašite pasa.Nekad je dovoljno da imate u okruženju model osobu koja se plaši neke pojave, ili osobu koja je doživela traumatsko iskustvo. Međutim, fobije mogu da se javljaju i kao tzv. simbolički strah. Osoba tad razvija strah od objekta koji nisu direktno ugrožavajući, i sa kojima nije imala nikakvo traumatsko iskustvo. Prema psihoanalitičkoj teoriji, simbolička fobija se javlja kad je strah prema originalnom objektu neprihvatljiv osobi. Pošto osoba potisne sadržaje u vezi sa originalnim predmetom straha, ni sama ne zna zašto se nečega plaši.

  • Tretman fobija

Psihoterapisjki pristup se razlikuje u zavisnosti od toga da li je reč o traumatskoj ili simboličnoj fobiji. Tokom terapije radi se na ispravljanju pogrešnih uverenja uz postepeno izlaganje objektu straha, a ukoliko je simbolička fobija potrebno je pronaći pravi uzrok straha. Pošto je osoba nesvesna originalnog razloga straha, koristimo psihoterapijske tehnike kojima dolazimo do nesvesnih sadržaja (asocijacije, snovi, regresivne tehnike).


Commentaires


bottom of page